Dziękuję za udział w ankiecie (Pomóżcie proszę wybrać temat następnego szkolenia w ramach ANRPr*), pora odnotować wyniki.

Na wykresie kołowym prezentują się one następująco:

Jak widać, temat PDF i Acrobat dla prawników wygrywa z wyraźną przewagą. Dziękuję też za wszystkie dodatkowe komentarze!

Zbieram sugestie dotyczące planu szkolenia

W powiązanym wpisie przedstawiłem zarys pomysłu na szkolenie, niezależnie od tego napisałem też i wysłałem do organizatorów taką zajawkę:

Szkolenie / warsztat prezentujące szerokie możliwości pracy w plikami PDF w codziennej praktyce radcy prawnego – przy wykorzystaniu oprogramowania Adobe Acrobat, najpopularniejszego narzędzia do zaawansowanej edycji plików PDF.


Szkolenie dedykowane jest przede wszystkim prawnikom, którzy w dobie postępującej elektronizacji wszystkich dziedzin życia zastanawiają się, jak wydajniej pracować na dokumentach elektronicznych.

W pierwszej – ogólnej części – szkolenia przyjrzymy się fenomenowi popularności formatu PDF oraz poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego pliki PDF stały się ogólnoświatowym standardem dla wszelkiego rodzaju dokumentów, w tym dokumentów prawnych. Przyjrzymy się też najpopularniejszym narzędziom, które umożliwiają bardziej zaawansowaną pracę z plikami PDF.

W części drugiej szkolenia sprawdzimy, czy w plikach PDF rzeczywiście można zrobić wszystko to, co prawnicy od zawsze robili z dokumentami papierowymi.


W trzeciej części szkolenia na praktycznych przykładach sprawdzimy ponadto jak działa dzielenie, łączenie i komentowanie dokumentów, a także import i export do różnych formatów. 

Sprawdzimy co daje OCR i różne możliwości przeszukiwania jednego lub setek skanowanych dokumentów.

Nauczymy się sprawnie poruszać się po wielu dokumentach za pomocą własnych zakładek i hiperłączy (również prowadzących do plików lokalnych i tych umieszczonych w popularnych chmurach), sprawdzimy jak można automatycznie porównywać dokumenty w formacie PDF, dalej je opracowywać (komentarze, zaznaczenia, cenzura, znaki wodne, nagłówki/stopki, podpisy), prezentować je odbiorcom (opcje wyświetlania), czy też tworzyć własne aktywne formularze a nawet korzystać ze elektronicznych pieczątek i stempli (gotowych i tworzonych samodzielnie).

Z tej zajawki organizatorzy na ten moment wyciągnęli następujący plan w paru punktach (nieco skromniejszy):

Plan zapewne będzie jeszcze podlegać aktualizacjom.

Akademia Nowoczesnego Radcy Prawnego przy OIRP w Poznaniu prężnie działa – zachęcam też do przejrzenia innych planowanych szkoleń! Harmonogram na I półrocze 2022 można pobrać ze strony OIRP w Poznaniu: https://www.poznan.oirp.pl/radca-prawny/harmonogram/

Ja tymczasem zabieram się za szykowanie materiałów i odpowiednią adaptację naszej wewnątrzkancelarynej instrukcji dot. pracy z Adobe Acrobat. To taki nasz wewnętrzny dokument, w którym od prawie 10 lat notuję i zbieram różne instrukcje i tutoriale dla nowych członków zespołu. Jest tam np. kilka punktów, jak Acrobat pomaga, kiedy ktoś przysyła umowę w PDF z prośbą o ”uwagi, komentarze i propozycje zmian”. M.in. rady na takie życiowe sytuacje chciałbym pokazać na szkoleniu.

Jest taki obrazek krążący po sieci:

Źródło: Profil ”Pisma napisane na… ” na Facebooku

Acrobat sprawia, że można po prostu wzruszyć ramionami na taki obrazek (mem?) i powiedzieć: ”Łeee tam, Acrobat i po sprawie„.

Natomiast gdyby ktoś miał jakieś sugestie, propozycje lub wnioski dotyczące tematyki szkolenia lub konkretnych zagadnień – śmiało piszcie.

Opcja komentowania stoi otworem, można się też na prv odzywać.  Czerpię pełnymi garściami z możliwości, które daje blog i social media.

W sumie to jest właśnie ta najfajniejsza strona działania ”przy otwartej kurtynie” w ramach tego typu inicjatyw, bo pozwala fajnie zawczasu doszlifować różne pomysły, tudzież zebrać tzw. – ze staropolska – feedback.

*

2 czerwca 2022, godz. 17:00

O otwarciu możliwości rejestracji na spotkanie będę jeszcze trąbił.

Według opublikowanego niedawno harmonogramu na dzisiaj mamy planowany wtorek, 2.06.2022 od godz. 17:00 – kto się czai na spotkanie, można sobie okienko w kalendarzu już zablokować.

Statystyka – wyświetlenia na LinkedIn a udział w ankiecie

Przy okazji ciekawostka dotycząca statystyk wyświetleń publikacji na LinkedIn: 1.693 wyświetlenia

Całkiem sporo – ale to się przekłada na 61 odpowiedzi a ankiecie.

Dużo czy mało? Wydaje mi się, że i tak sporo jak na taką niszową tematykę.

Liczby z trzema zerami fajnie wyglądają w statystykach, ale myślę nie ma co się tym aż tak bardzo też ekscytować. Sporo ludzi przegląda social media, to i sporo wyświetleń. Ale wiele z tych osób to tacy, którzy jednak głębiej się nie angażują (tutaj – trzeba było kliknąć w ankietę).