Do ankiety na skróty – tędy: https://forms.office.com/r/hWk9u5vURg


*)ANRPrAkademia Nowoczesnego Radcy Prawnego to projekt realizowany w mojej macierzystej Izbie (OIRP w Poznaniu), któremu dzielnie kibicuję.

A że kibic ze mnie aktywny, to nie okupuję tylko trybun. W 2021 roku miałem zaszczyt poprowadzić w ramach ANRPr szkolenia Word dla prawników oraz Excel dla Prawników. Ja bym je jednak określił bardziej warsztatem, bo na tych szkoleniach – podszytych Sprawnym Prawnikiem – to bardziej nam wyszła pogadanka plus dzielenie się doświadczeniami, niż twarda nauka z ocenami.

No i teraz dostałem zapytanie, czy nie zechciałbym kolejnego szkolenia przeprowadzićtylko żebym temat zaproponował.

Bardzo chętnie! Ale slot dostałem jeden, a do głowy przychodzą mi co najmniej trzy tematy, o których chętnie bym poopowiadał, pokazał na jakiś fajnych przykładach co jak z czym i dlaczego oraz swoim know-how radcowskim się podzielił. No i oczywiście opowiedział o paru błędach, które w międzyczasie popełniłem – jak każdy, który próbuje więcej wyciskać z technologii i kombinuje na różne sposoby.

Dajcie proszę znać drodzy czytelnicy jaki temat byście wybrali.

Link do sondy – TUTAJ.

https://forms.office.com/r/hWk9u5vURg

Niżej parę zdań komentarza co stoi za poszczególnymi propozycjami.

1) PDF i Acrobat dla prawników

Nawiązując do dawnego wpisu Pliki PDF i Acrobat dla prawników roboczo nazwałbym to nawet Adobe Acrobat for Ninja Lawyers – ale brakuje mi dobrego polskiego odpowiednika.

W USA od wielu lat funkcjonują i cały czas się rozwijają usługi pn. Legal Technology Assessment (Program oceny znajomości technologii prawnych), który wspiera – jak to jest elegancko opisane na stronie https://www.procertas.com/products/lta/ – zapewnienie prawnikom biegłości w posługiwaniu się podstawowymi narzędziami technologicznymi.

A te podstawowe narzędzia to Word, Excel i PDF.

Więc jeśli Word był i Excel był, no to na kolejce są pliki PDF oraz oprogramowanie do trochę bardziej zaawansowanej pracy z plikami PDF, niż tylko odczyt.

Tego typu zapoznawcze szkolenie wyobrażam sobie najpierw jako demonstrację, jak na plikach PDF zrobić wszystko to, co od zawsze jako prawnicy robiliśmy z dokumentami na papierze. A później przegląd rzeczy, które z papierem nigdy nie będą możliwe. Jeśli myślimy o pracy paperless – bardzo trudno to będzie zrobić bez plików PDF.

Ja od lat korzystam z Adobe Acrobat, który – podobnie jak Word – rządzi niepodzielnie, choć oczywiście są też inne narzędzia (w ich poszukiwaniu zajrzyjcie np. do artykułu Editing PDFs for Lawyers na lawyerist.com).

Jak patrzę dzisiaj na nasze wewnątrzkancelaryjne materiały szkoleniowe, to widzę, że wymagając od naszych współpracowników nabycia pakietu podstawowych umiejętności, na przestrzeni ostatnich paru lat – dłubiąc przy tym od okazji do okazji – zrobiłem taką własną instrukcję biurową z najpotrzebniejszymi rzeczami i funkcjami. W sumie taki podręcznik, który po wydrukowaniu do PDF-a ma 85 stron.

Oczywiście musiałbym to na szkolenie trochę opracować i zrobić prezentację oraz przygotować trochę neutralnych przykładów – miałbym dodatkową mobilizację, bo właśnie zacząłem się zastanawiać, czy nie byłoby dobrym pomysłem wydanie tego?.

Czy ktoś z czytelników bloga byłby chętny na taką publikację? W sondzie jest pole na dodatkowe uwagi – można tam wyrazić swój entuzjazm.

2) Kanban dla prawników

Był jakiś czas temu taki wpis blogu wpis pt. Kanban na pulpicie… I od tego czasu zostałem coraz większym fanem Trello, MS Plannera czy Asany (oczywiście rozwiązań jest więcej, ale wszystkie działają na podobnej zasadzie).

Uważam, że sprytne korzystanie z tablic kanbanowych może być i jest dużą konkurencją dla tradycyjnych programów prawniczych, które mają za zadanie ułatwiać np. zarządzanie zadaniami czy nawet całymi sprawami – zwłaszcza w mniejszych kancelariach i mniejszych zespołach.

Tablice kanbanowe są na tyle elastyczne, że z niektórymi klientami mam wspólne tablice na różnych platformach np. dotyczące zarządzania bieżącymi zleceniami czy dłużej trwającymi projektami

To trochę inny przykład niż zarządzanie zadaniami – ale nasz kancelaryjny onboarding ma wewnętrzną tablicę postawioną na Trello.

Zwłaszcza w nowej rzeczywistości Covidowej, kiedy zmieniamy nasz model pracy i pracujemy ciągle razem – ale zdalnie – tego typu narzędzia świetnie się sprawdzają przy komunikacji i koordynacji wspólnej pracy, w tym spraw, projektów, zleceń – czyli czegoś, co obsługuje każdy prawnik.

Chętnie podzielę się naszymi doświadczeniami i perypetiami – z perspektywy średniej kancelarii.

3) Microsoft Forms & Google Forms – formularze dla prawników

Kolejną moją fascynacją z ostatnich paru lat, która szczególnie mocno rozkwitła zwłaszcza w 2021 roku, są formularze.

Każdy kto korzysta z Office 365 czy Google Workspace ma do dyspozycji to wspaniałe narzędzie.

Można je w pracy prawnika i w pracy kancelarii do tylu fajnych rzeczy zastosować, że też mógłbym o tym 2-3 h z autentycznym entuzjazmem nawijać i pokazać jak z tego korzystać i jak ja korzystam.

Formularze świetnie się nadają do rzeczy całkiem poważnych – typu zgłoszenia od sygnalistów przez formularz czy zbieranie rozmaitych oświadczeń w związku z RODO (rejestry tworzą się praktycznie same…).

Super są też w procesie sprzedaży usług prawnych i zrobienia podstawowego wywiadu oraz automatycznego odpytania o rzeczy podstawowe, zwłaszcza większej ilości osób.

Formularzy mam mnóstwo i ich liczba stale rośnie. Zrobiliśmy nawet formularz do szybkiego zebrania od klienta danych całego grona świadków – dzięki czemu dane same wskakują to arkusza. Kiedyś zestawienie tzw. osobowych źródeł dowodowych robiliśmy od początku ręcznie – dzisiaj od czasu do czasu wsad przy większych sprawach co jakiś czas zaciągamy z formularza, to 100x lepsze źródło niż przepisywanie z 17 e-maili.

Doszło do tego, że nawet umowę z kancelarią – w zakresie spraw formalnych – wypełniamy rękami klientów, korzystając z formularza :o) 

Odpowiedzi w ankiecie, która towarzyszy temu wpisowi – to też oczywiście formularz.

*

Pomóżcie proszę wybrać wypełniając sondę, bo:

  • pliki PDF – uwielbiam,
  • Kanban – jestem wielkim fanem,
  • formularze – fascynacja stale rośnie.

Wszelkie komentarze w uwagach jak zawsze mile widziane.

Głosować można do wtorku 18.01.2022, do końca dnia.