Dzisiejszy wpis jest uzupełnieniem kwestii, która została poruszona na czwartym spotkaniu z cyklu Legal Tech Polska (link do Meetup.com) – bardzo fajnej inicjatywy mec. Tomasza Zalewskiego.

Na spotkaniu dzieliłem się swoimi doświadczeniami i praktycznymi przykładami na zarządzanie materiałem procesowym w większych sprawach – i to przy użyciu Excela.akta_sprawy_cywilnej_tom_127_k.25 copy.jpg

Jednym z wątków było zagadnienie „jak prosto zrobić listę dokumentów z listy plików”.

Z kilkudziesięciu osób na sali tylko dwie znały jakąś sprytną metodę, więc obiecałem wpis na blogu na ten temat.

Shift + prawy klawisz myszy

Pierwsza możliwość to skopiowanie ścieżki wprost z eksploratora windows.

Wystarczy zaznaczyć wszystkie pliki w folderze, przytrzymać klawisz shift i w podręcznym menu pojawi się opcja „Kopiuj jako ścieżkę„.

Samą ścieżkę (d:/pliki/…) można łatwo usunąć za pomocą funkcji „Znajdź i zamień„.

2017-10-23g00.15_kopiuj_jako_ścieżkę

Kopia przez Chrome

Druga możliwość polega na wyświetleniu listy plików w przeglądarce internetowej Chrome, zaznaczeniu wszystkiego, skopiowaniu i wklejeniu tam, gdzie potrzebujemy dalej pracować, np. do Excela.

2017-10-23g00.20_lista_plików_w_Chrome

Filmik na YouTube

Zdaję sobie sprawę, że powyższy opis jest dość lakoniczny, ale stwierdziłem, że w tym przypadku robienie bardzo szczegółowej instrukcji i większej ilości screenów nie bardzo ma sens, zwłaszcza, że każda z metod zajmuje mniej niż minutę.

Nagrałem za to krótki film, w którym na przykładzie pokazuję i tłumaczę co i jak. Pierwsze koty za płoty.

Na końcu filmu mały dodatek, zrobiony trochę przy okazji (od 2:44, cały film ma 4:30).

Jeśli już mamy listę w Excelu, a w nazwie pliku zapisaną datę (każda metoda dobra, ja polecam najbardziej „klasyczną” postać, czyli RRRR-MM-DD), w Excelu możemy szybko ją „wyciągnąć” do osobnej kolumny i działać na danych typu data i czas.