Co znaczy dla Ciebie prawniku dobra typografia?

Chociaż kiedyś zdarzyło mi się pracować jako dziennikarz, a nawet z kolegami wydawałem przez pewien czas gazetę, to bynajmniej nie jestem specjalistą od typografii i profesjonalnego składu tekstu. Jestem raczej domorosłym amatorem. Ale z kilku lekcji, które odebrałem przy różnych okazjach, najmocniej mam zakorzenioną regułę, że oprócz treści, choćby z samego tylko szacunku dla odbiorcy, istotny jest także wygląd pisma. Od tego zależy przecież jego odbiór: czy łatwo będzie skupić się na treści, czy też czytanie będzie męczyć odbiorcę. Komu jak komu, ale zwłaszcza pełnomocnikowi powinno zależeć, aby druga strona, a zwłaszcza sąd, nie musieli się przez nasze pismo mozolnie przebijać.

Mimo to w zasadzie co rusz dostaję od niektórych kolegów mecenasów pisma, których wygląd woła o pomstę do nieba. I nie chodzi tutaj tylko o obsługę Worda czy innego edytora tekstu.

Ale trudno się dziwić: ani na studiach prawniczych, ani na aplikacji, która jest przecież szkoleniem zawodowym, nie wspomina się o czymś tak elementarnym, jak podstawowe zasady typografii i składu pism. Nie trzeba zresztą wiele, moim zdaniem wystarczyłoby tylko delikatnie zasygnalizować prawnikom w toku ich edukacji zawodowej, iż coś takiego w ogóle istnieje i że nie trzeba kombinować na siłę.

Wprawdzie krajowej literatury na ten temat nie ma, ale jest znana chyba na całym świecie publikacja Typography for Lawyers Matthiew Butterick-a (http://typographyforlawyers.com/).  Jest napisana na tyle przystępnym językiem, że nawet mało zaawansowana znajomość angielskiego nie powinna być przeszkodą w poznaniu i przyswojeniu choćby podstawowych reguł.

IMG_3234_auto_levels.jpg

Moim zdaniem pozycja absolutnie obowiązkowa dla każdego prawnika, który choć raz w życiu próbował się zastawiać, czy moje pisma są OK. I dla takiego, który jeszcze nie próbował – również. 😉

Jak celnie pisze Butterick, jako prawnicy wszyscy jesteśmy wydawcami. Ma rację. Może i krąg odbiorców jest nieco inny, a nasze publikacje dość specyficzne, ale na co dzień mamy do czynienia ze wszystkimi elementami cyklu wydawniczego: tworzymy i redagujemy teksty, poddajemy je korekcie, składamy komputerowo, drukujemy, kolportujemy, itd.

W końcu Good typography is part of good lawyering (dobra typografia jest częścią dobrej praktyki prawniczej), czego sobie i każdemu życzę.

img_3238_auto_levels